مراقبت مو

علت وز شدن مو و راه های درمان آن

موهای سالم و زیبا به افزایش زیبایی چهره کمک می‌کنند و از جمله مشکلاتی که ممکن است ظاهر نامرتب مو را ایجاد کند، وز شدن موهاست. وز شدن موها یکی از مشکلات شایعی است که با برخی مراقبت‌های اصولی می‌توان از آن جلوگیری کرد. درمان وز شدن موها به روش‌های مختلف یکی از مسائل مهم در آرایش موها است. برای افرادی که موهای وز و فر دارند، موها خشک‌تر از موهای صاف است. این موها هنگامی که در محیط‌های مرطوب قرار می‌گیرند، سریعاً رطوبت را جذب خود می‌کنند و در نتیجه وز و پف‌دار می‌شوند. در این مقاله به راه های جلوگیری از این مشکل و روش‌های صاف کردن موها می‌پردازیم.

 

علت وز شدن مو ها

اولین قدم برای درمان وز شدن مو ها، پیدا کردن دلیل آن است. در ادامه به دلایل وز شدن مو ها می‌پردازیم.

 • کمبود آبرسانی به مو ها
 • حضور در شرایط آب هوایی مخرب و مرطوب
 • استفاده از وسایل حرارت دهنده برای حالت دهی مو مانند سشوار، دستگاه فر کننده و …
 • شستشوی بیش از حد مو ها با شامپو
 • داشتن مو های آسیب پذیر و دارای موخوره
 • شانه کردن مو ها وقتی خیس و مرطوب هستند
 • دست زدن و بازی متداوم با موها
 • رفتار خشن باموها مانند استفاده از گیره هایی که به سختی باز می‌شوند
 • سیگار کشیدن

 

پیشنهاد خرید

براش بلندینگ بزرگ CG7D میچانو

350,000 تومان350,000 تومانمقایسه قیمت و خرید

1. کمبود آبرسانی به مو ها

از اصلی ترین دلایل وز شدن موهای صاف، کمبود رطوبت ساقه موهاست. برای جلوگیری از وز شدن موهای خود همیشه مطمئن باشید که موهایتان رطوبت کافی دریافت می‌کند. بهترین راهکار، نوشیدن آب کافی در طول روز است. نوشیدن آب کافی در طول روز موهایتان را تقویت و رطوبت آنها را تامین می‌کند. همچنین سوخت و ساز بدن و رطوبت پوست شما را تنظیم می‌کند. اگر موهای وز نمی‌خواهید، مواد غذایی مناسب دریافت کنید و آب کافی بنوشید.

 

رطوبت پوست و مو با آب

رطوبت پوست و مو با آب

 

پیشنهاد خرید

براش بلندینگ CG7B2 میچانو

240,000 تومان240,000 تومانمقایسه قیمت و خرید

2. استفاده از وسایل حرارت دهنده برای حالت دهی به موها

بسیاری از افراد برای جلوگیری از وز شدن و صاف کردن موها از وسایل حرارتی مانند سشوار و دستگاه فر کننده استفاده می‌کنند. اما همین وسایل حرارتی رطوبت طبیعی مو را از بین می‌برند و مو هارا خشک می‌کنند که خود یکی از دلایل وز شدن مو ها است. برای درمان وز شدن مو بهتر است از این وسایل به ندرت یا اصلا استفاده نکنید.

 

آسیب مو با وسایل حرارتی و وز شدن مو

آسیب مو با وسایل حرارتی

 

 

3.شستشوی بیش از حد مو

شامپوی مناسب موهای شما باید به اندازه کافی قوی بلشد و خاصضیت نرم کنندگی داشته باشد. بعضی از شامپو ها بسیار قوی هستند که با استفاده زیاد از آن ها موها شکننده و خشک و آسیب پذیر می‌شوند که یکی از عوارض این آسیب ها وز مو است. برای راهکار، اگر موهایتان چرب است یک روز در میان با شامپوی مناسب موهای خود را شستشو دهید. اگر موهایتان خیلی چرب نیست شستشوی دو روز درمیان توصیه می‌شود. همچنین از شامپویی استفاده کنید که مناسب موهای شما باشد و زیاد قوی و ضعیف نباشد.

 

شستشوی مناسب موها

شستشوی مناسب موها

 

 

4. موهای آسیب پذیر و حاوی موخوره

اگر انتهای موی شما دو یا چند شاخه شده است احتمال زیاد موهای شما موخوره دارد. موخوره و موهای شکننده و آسیب پذیر یکی دیگر از عوامل وز مو است. این موها به راحتی وز می‌شوند و حالت خود را حفظ نمی‌کنند و اگر موخوره ها مدت بیشتری در موهای شما باقی بمانند آسیب بیشتری به موهای شما وارد می‌شود.

موخوره خودش از بین نمی‌رود. برای از بین بردن موخوره ها باید پایین موهای خود را کوتاه کنید و سپس به تقویت پست و موی خود بپردازید. برای محافظت و جلوگیری از شکنندگی موها باید از دارو های گیاهی یا محصولات مراقبتی استفاده کنید.

 

موهای آسیب دیده

موهای شکننده و دارای موخوره

 

5.شانه کردن موهای مرطوب و خیس

یکی از دلایل ریزش و آسیب مو در حمام شانه کشیدن آنها موقع خیس بودن است. زمانی که موهای شما خیس هستند حالت کشسانی بیشتری دارند و همراه با شونه و برس کشیده می‌شوند. موها تا جایی که می‌توانند در برابر کشیدن مقاومت می‌کنند اما اگر بیش از حد فشار به آنها وارد شود یا آسیب جدی می‌بینند یا کاملا از سر جدا می‌شوند.

در هیچ صورتی موهای خود را وقتی خیس هستند شانه نکنید. بهتر است موقعی که موهایتان خیس است آن را با حوله‌ی نرم خشک کرده سپس از شانه استفاده کنید.

 

نتایج مضر شانه کردن موهای خیس

نتایج مضر شانه کردن موهای خیس

 

پیشنهاد خرید

شامپو مغذی موی چرب لوکاندا Locanda

765,000 تومان710,000 تومانمقایسه قیمت و خرید

6.دست زدن و بازی متداوم با موها

از بدترین ادت های مضر برای موها بازی با آن ها است. فرق ندارد موها خشک باشنید یا خیس، بازی و دست زدن متدوام به موها باعث آسیب پذیری و پف کردن و وز شدن موها می‌شود. اگر این عادت را دارید، برای داشتن موهای قوی و سلامت بهتر این عادت را ترک کنید.

 

عادت بد دست زدن و بازی با موها

عادت بد دست زدن و بازی با موها

 

7.رفتار خشن با موها

یکی دیگر و درواقع از اصلی ترین دلایل وز شدن موها، آسیب های فیزیکی است. رفتار خشن با موهای خود می‌تواند آسیب های زیادی به آن ها بزند و باعث وز شدن موها و آسیب های دیگر شوند. برای مثال رفتارات خشن با مو، وقتی شما در تلاشید تا با حوله کشیدن مجکم روی سر خود موهای خیس را خشک کنید، درحال آسیب رساندن به موها هستید. حتی در حمام برای شامپو زدن نباید موهای خود را چنگ بزنید چون همانند شانه کشیدن موی خیس باعث آسیب و ریزش مو می‌شود.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به موها می‌توانید از حوله های مایکروفایبر استفاده کنید. موهای خود را آرام شانه کنید و در حمام به شیوه درست موهای خود را بشویید. از استفاده از گیره هایی که به سختی باز می‌شوند خودداری کنید.

ویژگی های حوله مایکروفایبر برای سر

 • مناسب برای درمان و جلوگیری از وز شدن مو
 • ضد حساسیت
 • جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در مو
 • جذب 7 برابری آب از مو بدون ایجاد خشکی
 • مانع از ایجاد موخوره و….

 

رفتار خشن آسیب به موها

رفتار خشن آسیب به موها

 

8.سیگار کشیدن

سیگار باعث افزایش خطر ریزش مو و ضعف رشد مو می‌شود، زیرا مواد شیمیایی موجود در دود سیگار باعث تنگ شدن عروق خونی و کاهش جریان خون به فولیکول‌های مو می‌شوند. این مواد باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست سر می‌شوند که موجب ضعف و شکنندگی موها می‌شود. به علاوه، سیگار باعث افزایش تولید دی‌هیدروتستوسترون (DHT) می‌شود که باعث رقیق شدن موها و افزایش ریزش آن‌ها می‌شود. از این رو، سیگار ضررهای زیادی برای سلامت مو دارد و ممکن است باعث افت کیفیت و تعداد موهای شما شود.

 

 

محصولات پیشنهادی فروشگاه لیرالند برای درمان و جلوگیری از وز شدن مو

حال که با علت های وز شدن مو و راه های مقابله با آنها آشنا شده‌اید، بهتر است بدانید که محصولاتی هستند که به شما کمک بیشتری کنند و شما را به موی زیبایی که لایق آن هستید برساند.

سرم ضد وز مو سریتا بیوتی Cerita

سرم مو ضد وز لافارر Lafarrerr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *